3 Cisim Problemi, Türkiye’de problem oldu!

3 Cisim Problemi

Netflix‘in ünlü bilim-kurgu dizisi 3 Cisim Problemi sosyal medyada gündem oldu. En son yayınlanan 8.bölümdeki görüntüler ile Türkiye’den bir çok kişi tarafından tepki gördü.

Yılmaz Özdil: Türkiye’nin 3 Cisim Problemi

Sosyal medyada özellikle gazeteci Yılmaz Özdil‘in sert açıklaması ile 3 Cisim Problemi gündem oldu. Dizinin en son yayınlanan bölümünde Birleşmiş Milletler (BM) dünyayı kurtarma görevini 3 kişiye veriyor. Biri Çinli tarihçi, diğeri İngiliz Fizikçi ve son olarak üçüncüsü ise IŞİD e karşı savaşmış Suriye’deki YPG’li bir Kürt kadın. Özdil, bu durumu sert bir dille eleştirerek Netflix yapımcıları ve senaristlerine göndermelerde bulundu. Youtube kanalında bir video ile açıklamada bulunan gazeteci Özdil, dizinin önce özetini geçti sonra dizi hakkındaki eleştirilerini söyledi.

3 Cisim Problemi dizi özeti

3 Cisim Problemi Netflix dizisi, David Benioff, D. B. Weiss ve Alexander Woo tarafından yaratılmıştır. Öte yandan Liu Cixin’in Hugo Ödüllü Çin romanı 3 Cisim Porblemi’ne dayanan bir Amerikan bilim kurgu televizyon dizisi olarak karşımıza çıkar.

Çin’de başlayan devrim sonrasında bir Astrofizikçi tutuklanır. Cezaevine atılır. Bu arada Çin ordusu radyo dalgaları oluşturduğu dev bir tesis inşa etmiştir. Fakat başarılı olamadıkları için cezaevinde bulunan Astrofizikçi’nin oradan çıkması karşılığında yanlarında çalıştırırlar. Bu kadın uzaya gönderdiği sinyaller yüzünden uzaylılara yerimizi belli ettirir. Kendi gezegenleri kaotik çağa girdiği için yeni bir yerleşim yeri arama derdinde olan uzaylılar artık dünyanın yerini bulmuşlardır. İstila için dünyaya doğru gelmekte olan büyük tehlike ile baş etmek için Birleşmiş Milletler dünyayı kurtarma görevini 3 kişiye verir. Biri Çinli bir tarihçi, ikincisi İngiliz bir Fizikçi ve son olarak üçüncüsü ise Kürt bir savaş kadını olarak dizide nitelendirilen Leyla Arıç‘tır.

İlginizi çekebilir  Rafet Rafet Yesmar Yesmar meğerse Kürtçe'ymiş!

Gerçekte 3 Cisim Problemi nedir?

Bu konu, klasik mekanikte önemli bir yer alır. Üç kütleli cismin etkileşimini incelemek için kullanılmış bir yöntem olarak bilinir. Bu problemi çözmek ise genellikle matematiksel olarak karmaşıktır. Üç cisim probleminin çeşitli varyasyonları olsa da aslında bu konuya analitik olarak netlik getirmek şu anki bilim birikimimiz ile mümkün değil. 3 Cisim Problemi’nde kaotik davranışlar görmeniz mümkündür.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Maddi zorluklar çeken MariaDB için 37 milyon dolar teklif!

Sonraki İçerik
Ücretsiz Avrupa Gezisi

Ücretsiz Avrupa'yı gezebileceğiniz "DiscoverEU" için başvurular başladı

İlgili İçerikler