Bitcoin ETF kararına saatler kaldı, son 2 gün!

Bitcoin ETF

Bitcoin ETF kararını kripto dünyası dört gözle bekliyorken, duyuru için son saatlerin kaldığını söyleyebiliriz. SEC’in Bitcoin ETF açıklaması 6-8 Ocak 2024 tarihlerinde olması bekleniyor. Her an açıklanması beklenen kararda artık son saatlere girdiğimizi söyleyebiliriz. Peki kimler bu konu için ne diyor?

Spot Bitcoin ETF kararı bugün belli olabilir!

ETF açılımı nedir? Exchange Traded Funds yani borsa yatırım fonları anlamına gelir. Kripto piyasasının aylardır heyecanla beklediği tarihi karar için son 48 saate girdik. SEC’in bugünden itibaren 8 Ocak tarihine kadar Bitcoin ETF hakkından kararını açıklaması bekleniyor. Öte yandan alınan bilgilere göre bugün açıklamanın gelmesi daha muhtemeldir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC), spot Bitcoin ETF başvuruları için onay penceresini açmak için saatler sayıyor.

Başvuruda bulunan BlackRock, Valkyrie, ARK Invest & 21 Shares, Bitwise ve Fidelity gibi dev finans kuruluşları yatırımcılar tarafından yakın olarak takip ediliyor. Diğer yandan toplamda 14 varlık yönetim şirketi spot Bitcoin ETF için onay beklediğini duyurmuştu.

Geçtiğimiz hafta içi SEC’in ETF başvurularını reddedebileceğine dair spekülasyonların ortaya atılması ile birlikte BTC düşüş yaşamıştı. Altcoinler ise daha da derin bir düşüşe girmişti. Fakat belirsizliğin verdiği durum ise şuan kripto para birimlerinde sakinlik yaratıyor.

ETF İşlem nedir?

ETF işlem; Borsada işlem gören yatırım araçları ile yapılan işlemlerdir. Hisse senetleri, tahviller veya emtialar gibi varlık grupları borsada işlem görenlerdir. Eğer SEC, Spot Bitcoin ETF başvurularını onaylarsa artık lider kripto para borsada işlem görmeye başlayacaktır. Alım satım işlemleri borsada da mümkün olacaktır. Örneğin S&P500, NASDAQ, BIST100 gibi borsalarda Bitcoin alım satımını yapmak. Bu mümkün olduğunda kripto paralar daha legal bir yapıya ulaşmış olur.

İlginizi çekebilir  Binance listeleme sonrasında Memecoin'de yüzde 2270 artış!

Bitcoin ve bazı altcoinlerde son durum

Lider kripto varlık yazı yazılırken 43.610 dolardan alıcı buluyor. Öte yandan en büyük altcoin olan ETH ise 2.232 dolardan satılıyor. Hızlı çıkış yapan kripto paralardan biri olan Solana ise geçtiğimiz hafta 123 dolara kadar çıkmıştı. Fakat şuan 93 dolardan alıcı bekliyor. BNB ise SOL’a göre daha stabil bir çizgi üzerinde kalmış. 305 dolar fiyatı ile kararlı bir yapı oluşturmuş gibi!

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Elon Musk'ın uçak hızında yolculuk projesi sona erdi

Sonraki İçerik
AB

Avrupa Komisyonu, 17 teknoloji şirketine bilgi talebinde bulundu

İlgili İçerikler