Musk’ın “git kendini b*cer” sözleri ona pahalıya patladı

Elon Musk ‘ın sözleri şirketini sarstı. Financial Times gazetesinin hazırladığı yeni bir rapora göre, şirketin sahibi Elon Musk, bir röportaj esnasında X’ten kaçan büyük reklam verenler için “gitsinler kendilerini b*cersinler” şeklindeki sözleri pahalıya mal oldu.

Büyük reklam verenler neden X’i terk etmişlerdi?

Yahudi karşıtı içeriklere tepki veren büyük reklam verenler, X platformunu terk ederek tepki göstermişlerdi. Büyük reklam veren şirketlerin sahipleri Yahudi olduğu için, Elon Musk’a baskı yapmışlardı. X ‘teki paylaşımların kaldırılması yönündeki çabaları boşa çıkınca onlarda X’i terk ettiler. Tabi FT’nin raporuna göre, Musk ile yaptıkları röportajda X’in dehası bazı itiraflarda bulunmuş.

Elon Musk: Bu reklam boykotu, şirketi öldürecek!

KOBİ’ler için düzenlenen bir yemekli toplantıda konuşan Musk, FT’nin muhabirine röportaj verdi. Musk, muhabir Andrew Ross Sorkin’e şu sözleri söyledi: “Bu reklam boykotu, şirketi öldürecek. Ve tüm dünyanın bileceği şey şu ki, o reklamcılar şirketi öldürdüler. Biz de bunu çok detaylı bir şekilde belgeleyeceğiz.” Aslında Musk’ın bu sözleri çok ciddi bir durumu ifade ediyor. Çünkü X’in küresel etkisi çok büyüktür. Bu nedenle sıkıntılarının da derinleşebileceği ihtimali olabilir.

Elon Musk

Yine The New York Times tarafından hazırlanan bir raporda , gazetenin görüştüğü 6 pazarlama ajansı X’te reklam vermeye devam etmeyeceklerini söyledi. Bununda yanında diğer reklam verenlere platformdan çekilme tavsiyesi verdiklerini eklediler. Hatta bazıları X’teki geçici reklam duraklamalarının muhtemelen kalıcı hale geleceğini belirtmiş. The Times’a göre yaklaşık 200 reklam verenin platformda harcama yapmayı durdurduğunu kaydetti. İçlerinden bazıları dünya devi şirketler olduğu görülüyor. Apple, Disney, Comcast, IBM, Lionsgate, Warner Bros., Paramount gibi herkesin bildiği markalar bu boykota dahil etmişler kendilerini! Öte yandan eski bir Twitter ortağı olan Walmart reklam vermeyi durdurduğunu açıklamıştı.

İlginizi çekebilir  Smurf Cat Olayı: Tiktok'taki Mavi Şirin Kedi Akımı Nedir?

Yahudi şirketlerinin boykotuna ne kadar dayanabilir?

X sosyal medya platformunun sahibi Elon Musk değil de bir başka girişimci veya yatırımcı olsaydı. Belki de çoktan platformu devretmişti. Veya uzlaşıya gitmişti. Fakat Elon’un şirketleri ve küresel gücü düşünüldüğünde bu durum atlatılabilir. Elbette şirket parasal açıdan ciddi bir zarar görecektir. Ama sonuç itibari ile çok fazla sarsılmaz. Musk muhtemelen küçük ve orta çaplı reklam verenlerin sayısını arttırmak için strateji geliştirecek. Bu açığını kapatmayacaktır. Fakat onu rahatlatabilir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik
Spotify

Spotify "No Healthy Upstream Error" hatası nedir ve nasıl çözülür?

Sonraki İçerik
JT-60SA

Japonya, dünyanın en büyük deneysel nükleer reaktörünü kurdu

İlgili İçerikler