Japonya, dünyanın en büyük deneysel nükleer reaktörünü kurdu

JT-60SA

Teknolojinin duayeni Japonya, dünyanın en büyük deneysel nükleer füzyon reaktörünü kurduğunu duyurdu. Tokyo‘nun kuzeyinde açılan reaktör, şimdiye kadarki en büyük deneysel nükleer reaktör olma özelliğindedir.

200 milyon santigrat dereceye kadar ısıtabiliyor!

JT-60SA reaktörü olarak adlandırılan bu dev deneysel reaktör Tokyo’nun kuzeyinde açıldı. Bu devasa reaktör plazmayı 360 milyon Fahrenheit‘a yani 200 milyon santigrat dereceye kadar ısıtabilen çörek şeklinde bir reaktördür. Reaktör ilk kez Ekim ayında ateşlenmişti. Ayrıca Science dergisine göre o dönemde projeye katılan araştırmacılar, reaktörün deneyler için gerekli plazmayı üretmesinin iki yıl alacağını tahmin ediyordu. Fakat daha kısa sürede gerçekleşti.

AB’nin enerjiden sorumlu güvenlik müdürü Kadri Simson, reaktörün açılış töreninde JT-60SA için şunları kaydetti. “Dünyadaki en gelişmiş tokamak” olduğunu dile getirdi. Öte yandan konuşmasına şöyle devam etti. “Füzyon, bu yüzyılın ikinci yarısında enerji karışımının önemli bir bileşeni olma potansiyeline sahiptir” dedi.

Nükleer

Çok büyük miktarlarda enerji üretme kapasitesine sahip

Dünyada sürekli gündem olan enerji krizlerinin son bulması için aslında nükleer füzyon enerjisi son noktayı koymaktır. Çünkü çok büyük bir enerji kaynağıdır. İnanılması güç bir enerjinin insanlığa faydası elbette tartışılmaz bir gerçektir. Fakat bilim insanları henüz bu enerjiyi verimli kılamıyorlar. Sonuç olarak bilim insanları bu süreci dünya üzerinde enerji açısından verimli hale getirmeyi henüz başaramadı.

Nükleer füzyon için deyim yerindeyse kutsal kâse denir. Nedeni ise eğer ekonomik füzyon reaksiyonları gerçekleşirse, insanlığın fosil yakıtlara bağımlılığı tamamen ortadan kalksa bile büyük ölçüde azalacaktır. Bu da insanlığın çağ atlayacağı anlamına gelir.

İlginizi çekebilir  En ucuz araba: Yuki Amy fiyat listesi
Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Musk'ın "git kendini b*cer" sözleri ona pahalıya patladı

Sonraki İçerik
Doa2

Windows ve macOS'ta emülatör oyunlarını çalıştırma

İlgili İçerikler