Maddi zorluklar çeken MariaDB için 37 milyon dolar teklif!

MariaDB şirketinin hisseleri 14 ay önce halka açılmıştı. Fakat işler şuan yolunda gitmiyor! Ünlü veri tabanı şirketi maddi zorluk çekmeye devam ederken, başka bir şirket tarafından satın alınmak isteniyor. 0,55 dolardan hisse fiyatı ile 37 milyon dolara satın almak için bir şirket ön teklifini sundu.

MariaDB için 37 milyon dolar teklif

Açık kaynaklı ilişkisel veri tabanı sistemi MariaDB, MySQL‘in alternatifi olarak piyasaya sunulmuştu. Tam 15 yıl önce yani 2009’da kurulan bu şirket, tamamen açık kaynak kodlu olması ve kullanıcı dostu bir veri tabanı yazılımıdır.

Öte yandan MySQL’i Microsoft satın aldığı zaman yazılım dünyasında bir endişe oluşmuştu. Çünkü MySQL’in ücretli hale gelmesinden korkuluyordu. Bu nedenle şirketten ayrılan ve Oracle şirketinde de çalışan bazı kişilerin bir araya gelerek MariaDB’yi kurmuş olmaları o dönemde büyük ses getirmişti. Ama bugün gelinen noktada şirket maddi zorluklar çekiyor.

K1 Yatırım Yönetim şirketi tarafından MariaDB için 37 milyon dolarlık bir teklif verildi. Bu sadece bir ön teklif olarak değerlendiriliyor. Bu fiyat aslında hisse başına 0,55 dolara tekabül ederken, şirketin NYSE borsasındaki değeri ise 0,3388 dolardan satılıyor. K1 ise anlaşmalı olarak tek seferde şirketin tamamına sahip olmak istiyor.

Şirketin hisse değeri 2 yıl önce 14,45 doları bile görmüştü!

MariaDB firması aslında altın çağını 2022 yılında yaşadı. Çok değil sadece 2 yıl önceki hisse fiyatı 14,45 doları bile görmüştü. Yani şimdiki fiyatının 42 katına denk gelen bir fiyatlanma ile zirveyi yaşamıştı. Bu fiyatını 1 Aralık 2022 tarihinde yaşarken, 19 Aralık 2022 de ise sert düşüş ile tepetakla olmuştu.

İlginizi çekebilir  En ucuz araba: Yuki Amy fiyat listesi

MariaDB MRDB Hisseleri

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik
Rabbit R1 nedir ve fiyatı ne kadar

Rabbit R1 sıra dışı bir teknolojik deneyim yaşatacak!

Sonraki İçerik
3 Cisim Problemi

3 Cisim Problemi, Türkiye'de problem oldu!

İlgili İçerikler