Elon Musk’ın uçak hızında yolculuk projesi sona erdi

Elon Musk’ın yıllar önce piyasada çılgın proje olarak adlandırdığı kapsülde uçak hızında yolculuk projesi başlamadan bitti. Hyperloop One projesi resmen kapanıyor. Hem de tüm yatırımları ile birlikte sona erdi.

Proje 2014 yılında başlamıştı

Teknolojinin girişimci dehası olarak bilinen Elon Musk, dünyanın konuştuğu büyük projeyi bitiremedi. 2014 yılında başlanan proje, bu süreçte 450 milyon dolar yatırım çekmeyi başarmış olsa da maalesef gerçekleşemeden kapatıldı. Proje, finansal olarak ulaşılması imkansız ütopik vizyon olarak sürekli eleştiri alıyordu. Bunun hayata geçmesi neredeyse imkansız, en azından şimdilik bu şekilde bakılıyordu. Tüm bunlara rağmen Musk, kimseyi dinlemedi ve proje için 2014 te düğmeye bastı. Ona inanan ve bu çılgın projede yer almak isteyen yatırımcılarda yüklü miktarda fon çıktılar. Öyle ki toplamda 450 milyon dolardan fazla bütçeye ulaşmıştı. Fakat bu inanılmaz proje resmen 31 aralık 2023’de kapanacağını duyurdu.

Hyperloop One kapanıyor!

Elon’un bu proje için görevlendirdiği Hyperloop One şirketi varlıklarını satıp şirket ofislerini kapatıyor. Çalışanların da sözleşmeleri sonlandırıldı. Öte yandan bu dev projeye ait olan tüm malzeme, ekipman ve her şey satılarak şirketin içi boşaltılıyor. Kamuoyu ile paylaşılan bilgilere göre ise şirket, başka bir şirket ile anlaşma yaparak satışların gerçekleşmesini gerçekleştiriyor.

Aslında şirket 2020 yılında ilk ve tek insanlı testini gerçekleştirmişti. Fakat istediği performansı alamamıştı. Kapsül yalnızca saatte 160 kilometre hıza ulaşarak hedefin çok gerisinde kalarak hayal kırıklı yaratmıştı.

Hyperloop One

Los Angeles’tan San Francisco’ya 30 dakika!

Proje, havasız tüpler içinde uçak hızında ulaşımı mümkün kılacaktı. Gerçeğe dönüşmesi halinde ise Los Angeles’tan San Francisco’ya 30 dakikada ulaşımı mümkün olabilecekti. İki şehir arasındaki mesafe 614 KM’dir. Bu da trenlerin 1225 KM/Sa hıza ulaşması anlamına geliyordu. Hava yolu trafiğini ise düşürmesi öngörülüyordu.

İlginizi çekebilir  Musk'ın "git kendini b*cer" sözleri ona pahalıya patladı

Projenin mucidi Musk, yolcu veya kargo taşıyan aerodinamik alüminyum kapsüller olarak nitelendirdiği bu proje belki bir gün tekrar hayata geçmesi planlanabilir. Çünkü havasız bir tüp içerisinde saatte bin 225 kilometre hıza kadar itilebileceği bir ulaşımın daha güvenli, hızlı ve pratik olması ilerde insanlığa büyük yarar sağlanacağı konuşuluyor. Musk bu ulaşım için ‘beşinci ulaşım şekli’ diyor. Kapsüllerin yer altından veya direkler üzerinde yükseltilen tüpler içinden geçmesi planlanıyordu.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik
Valorant Hediye Kodları

Valorant hediye kodları [Aralık 2023]

Sonraki İçerik
Bitcoin ETF

Bitcoin ETF kararına saatler kaldı, son 2 gün!

İlgili İçerikler