İsrail neden dünyanın teknoloji başkentidir? İşte cevap!

İsrail Neden Dünyanın Teknoloji Kalbi

İsrail neden dünyanın teknoloji başkenti olarak biliniyor? Coğrafyası ve nüfusu küçük ama etkisi büyük bir ülkeyi yakından inceleyelim.

Girişimciliğin ve teknolojinin başkenti

Dünyada girişimciliğin ve teknolojinin başkenti diyebiliriz. Çünkü kişi başına düşen en fazla şirket sayısı bu ülkede yer alıyor. Silikon vadisini bile geride bırakacak çalışmaları ile bilinen bu ülkede, şirket sayısı inanılmaz fazladır. Bir start-up deryası demek yanlış olmaz. Sadece 2015 yılında 1400 teknoloji şirketi kurulmuştur. Ayrıca 5500‘den fazla yüksek teknoloji şirketi sayısı ile dünyanın teknoloji kalbi haline gelmiştir.

Her ne kadar teknolojinin kalbi Amerika olduğu bilinse de, aslında ABD’deki önemli büyük firmaların sahibi de Yahudi kökenlidir.

Yediğimiz, içtiğimiz ve kullandığımız ürünlerin büyük kısmı İsrail malıdır

Markete gittiğinizde elinizi raflarda attığınızda, ürünlerin önemli bir kısmı İsrail malıdır. İçtiğimiz kola, kahve, çay ve diğer meşrubatlarda en çok satan ürünler İsrail ürünüdür. Bitmedi tabi ki çikolata, gofret, dondurma, çerez, cips, şeker, şekerlemeler, krakerler ve aklınıza gelecek yiyecek ürünlerinin bir çoğu yine maalesef İsrail’indir. Sadece yiyecek ve içecekler değil temizlik ürünleri vb. diğer tüm ürün çeşitlerinde de görmek mümkündür. Toplum içinde kaliteli ürünler olarak sınıflandırdığımız ve daima satın aldığımız ürünlerin ise çok büyük bir kısmı Yahudi menşeili ürünlerdir.

Ankara ile aynı büyüklükte, İstanbul nüfusunun yarısı kadar!

Evet çok şaşırtıcı ama İsrail’in büyüklüğü Ankara kadardır. Yüzölçümü olarak başkentimiz kadar büyüklükte olan bu ülkenin nüfusu ise İstanbul’un yarısı kadardır. İsrail yüzölçümü 24.521 KM2’dir. Ama tabi ki Filistin’den katliam ve zorbalıklarla el konularak alınmıştır. Nüfusu ise 9 milyon 364 bin civarındadır. Bu nüfus dünya banaksı 2021 verilerine göre yazılmıştır. Bu arada bu ülke 14 Mayıs 1948 yılında kurulmuştur. Yani tarihi çok yenidir.

İlginizi çekebilir  Troy karta nasıl geçilir? İşte şartlar!

Kaynak: İbrahim Balsak

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik
Apple

Arama motorlarına takılan ilginç bir soru: Apple boykot ürünü mü?

Sonraki İçerik
pamukkale kablo israil

Pamukkale Kablo İsrail işbirliği iddiası ile gündem oldu!

İlgili İçerikler