TBM Olmadan ucuza tünel mal etmek, mümkün mü? VİDEO

TBM

TBM Olmadan tünel inşa etmek çok zordur. Fakat bazı özel durumlarda (tünel çapı küçük olan, inşa aşamalarında) TBM yani “Tunnel Boring Machine” cihazını kullanmadan tünel yapılabilir. Görüntüler bir Asya ülkesinden ve çapı küçük olan bir tünel yapımında kullanılan alet ise oldukça basit bir makinadır. Kamyon arkasına kurulmuş basit bir düzen ile tünel yapımı ilgi çekiyor.

TBM Olmadan tünel yapılabilir mi?

Tabi ki mümkündür. TBM olmadan bu işi yapmak zordur. Fakat imkansız değildir. TBM ‘ler işçi güvenliği, hız ve kalite için tercih nedeni olur. Ama TBM olmadan da farklı tasarıma sahip cihaz veya kurulumlar mevcuttur. Aşağıdaki videoda izlediğiniz üzere, bir kamyon arkasına kurulan ve TBM’in dış yüzeyine benzetilmiş bir düzenek olduğunu görürsünüz. İşte bu şekilde bir yöntem ile tünel kazısı gerçekleştirilmiştir.

Öncelikle TBM nedir?

TBM (Tunnel Boring Machine), tünel açmak için tasarlanmış özel bir cihazdır. Yeraltında tüneller açmak için kullanılan büyük ve karmaşık makineler olarak adlandırılır. Özel dişli yapıları, su isale tasarımı ve daha bir çok karmaşık yapısı ile dev bir cihazdan bahsedebiliriz. Sadece ulaşım için tünel açmada değil, aynı zamanda su tünellerini de açmak için mühendislik, TBM kullanır. Bu makinalar özellikle büyük projelerde kullanılırlar. Nedeni ise işçi güvenliği, hız ve boyutlandırma gibi çözümsel tasarıma sahiptir.

TBM uzunluğu oldukça değişkendir. Çünkü projenin büyüklüğüne göre boyları ve çapları değişiyor. Fakat küçük projelerde bir kaç metre olabilirken, büyük projelerde ise 10 ve hatta daha uzun olabiliyorlar.

İlginizi çekebilir  3 Cisim Problemi, Türkiye'de problem oldu!
Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

HELLDIVERS 2 Oyununda hesap bağlama zorunluluğu

İlgili İçerikler