Getsearchredirecting nedir? Nasıl silinir? [Virüs Temizleme]

Getsearchredirecting.com nedir kaldır sil kötü amaçlı yönlendirme

Getsearchredirecting yönlendirmesi veya Getsearchredirecting.com otomatik yönlendirme olarak bilinen bir malware, kullanıcıların bu aralar canını sıkıyor. Peki bu nedir ve bunu PC’nizden nasıl kaldırabilirsiniz? Rehber niteliğinde geniş bir yazı ile ele aldık.

Getsearchredirecting.com nedir?

Getsearchredirecting.com zararlı bir yazılımdır. Malware olarak nitelendirebilirsiniz. Bilgisayarınızda istemsizce yer alır ve varsayılan ayarlarınızı değiştirerek amacına uygun çalışır. Biraz daha açarsak, tarayıcıda yönlendirme yapar. Evet, varsayılan tarayıcınızın arama motorunu değiştirir. Yada tarayıcıda hiç alışık olmadığınız değişiklikleri yapar. Zararlı bir yazılımdır. Sizin canınızı ciddi anlamda sıkar. Çünkü tam olarak nereye yerleştiğini bile bulmak zaman alıyor. Bu nedenle de çözüm aşamasında sizde fark edeceksiniz ki olası tüm durumları ele alacağız.

Bu zararlı yazılım (Malware) nasıl bulaşır?

Getsearchredirecting yönlendirme zararlı yazılımının bulaşma yolları çok fazladır. Fakat en popüler kullanılan yöntemler ise aşağıda sıraladığımız olanlardır.

 • Kötü amaçlı programlar ile bulaşmış olabilir.
 • Kötü amaçlı tarayıcı politikaları ile windows sisteminize yerleşmiş ihtimali vardır.
 • Yine kötü amaçlı dosya veya klasör yolu ile bunu yapabilir.
 • Tarayıcınızın eklentileri ile bulaşma ihtimalide vardır.

Tarayıcım neden Getsearchredirecting.com’a yönlendiriliyor?

Kötü amaçlı yazılımı yukarıda saymış olduğumuz yöntemlerden biri ile bilgisayarınıza yerleştirirler. Daha sonra tarayıcınızı istenilen yanıltıcı reklamları yayınlamak için kullanırlar. Bunu fark ettiğinizde silmeniz gerekir. Çünkü e-ticaret sitelerinde alışveriş yapıyorsanız, kredi kartı bilgilerinizi kaptırabilirsiniz. Veya kişisel bilgilerinizi yine bu yolla kaptırabilirsiniz. Peki bunu nasıl silebilirsiniz yani kaldırabilirsiniz? Detaylı anlatımımız aşağıda yazılmıştır.

İlginizi çekebilir  LG TV Ekran kararması problemi ve çözümü

Getsearchredirecting.com kaldırma, silme veya temizleme işlemleri talimatları

Aşağıdaki talimatları uyguladıktan sonra muhtemelen sorun giderilmiş olacaktır. Eğer sorununuz hala devam ediyorsa, lütfen yorum alanında bildirimde bulunun.

1- Kötü amaçlı programları bilgisayarınızdan kaldırın

Ayarlar uygulamasını açmak için klavyenizdeki Windows tuşu + I tuşlarına basın.

Ayarlar uygulamasını açmak için klavyenizdeki Windows tuşu + I tuşlarına basın. Ayarlar uygulamasını, görev çubuğundaki Başlat düğmesini tıklatarak ve ardından “ Ayarlar ”ı (dişli simgesi) seçerek de açabilirsiniz.

Not: Bu adımlar Windows 10 içindir.

Ayarlar

Ayarlar uygulamasında “Uygulamalar”a tıklayın.

“ Windows Ayarları ” penceresi açıldığında “ Uygulamalar ” a tıklayın . Varsayılan olarak “ Uygulamalar ve Özellikler ” i açmalıdır ancak açılmıyorsa soldaki listeden seçin.

Uygulamalar

Kötü amaçlı programı yüklü uygulamalar listesinde bulun ve kaldırın.

Uygulamalar ve Özellikler ayarlarında uygulama listesine ilerleyin ve bilinmeyen veya şüpheli programları arayın. İşleri kolaylaştırmak için yüklü tüm programları kurulum tarihlerine göre sıralayabilirsiniz. Bunu yapmak için “Sıralama ölçütü”ne tıklayın ve “Yükleme tarihi”ni seçin.
Tüm bu olayların arkasında olabilecek herhangi bir şüpheli programa karşı dikkatli olun; indirdiğinizi hatırlamadığınız veya orijinal bir program gibi görünmeyen herhangi bir program. Kötü amaçlı bir program bulduğunuzda, üzerine tıklayın ve beliren menüden “ Kaldır ”ı seçin.

uygulama kaldır

Bu adımı uyguladıktan sonra eğer hala sorununuz devam ediyorsa, o zaman bir sonraki adıma geçin.

2- Kötü amaçlı tarayıcı politikalarını silin

Kötü amaçlı politikaları kaldırmak için CMD komut istemi sistemini kullanarak silme işlemi gerçekleştireceğiz. Aşağıdaki komutları çalıştırın.

Komut İstemi’ni Yönetici olarak açın.

Windows’ta Komut İstemi’ni yönetici olarak açmak için arama çubuğuna ” cmd ” yazın ve ardından Komut İstemi sonucuna sağ tıklayıp aşağıdaki görüntüdeki gibi ” Yönetici olarak çalıştır ” ı seçin .

cmd yönetici olarak çalıştırma

Windows’tan kötü amaçlı politikaları kaldırmak için komutları çalıştırın.

Artık ‘Yönetici: Komut İstemi’ adı verilen siyah bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda komutları yazıp klavyenizdeki Enter tuşuna basarak girebilirsiniz.

İlginizi çekebilir  Apple'ın WWDC 2023 Etkinliği Ne Zaman ve Nasıl İzlenir?

Her birinin ardından Enter tuşuna basarak aşağıdaki komutları yazın:

 • RD /S /Q “%WinDir%\System32\GroupPolicyUsers” yazın ve klavyenizdeki Enter tuşuna basın.
 • RD /S /Q “%WinDir%\System32\GroupPolicy” yazın ve klavyenizdeki Enter tuşuna basın.
 • Gpupdate /force yazın ve klavyenizdeki Enter tuşuna basın.

Komutların her birini girdikten sonra ekranınız aşağıdaki görsele benzer görünmelidir.

Windows'tan kötü amaçlı politikaları kaldırmak için komutları çalıştırın

Şimdi bu adımdan sonra da yine sorunun devam ettiğini gören ziyaretçilerimiz olabilir. Eğer probleminiz devam ediyorsa, demek ki çözümünüz bir sonraki adımda olabilir.

3- Kötü amaçlı dosya ve klasörleri kaldırın

Kötü amaçlı zamanlanmış görevleri silin.

Bu enfeksiyon, Görev Zamanlayıcı’da, silindikten sonra her 5 dakikada bir otomatik olarak yeniden yüklenmesini sağlamak için kötü amaçlı bir zamanlanmış görev oluşturabilir. Bu görev, enfeksiyonun sisteminizde devam etmesini sağlamak için düzenli aralıklarla çalıştırılabilir.

Aşağıda gösterildiği gibi Windows aramasında “Görev Zamanlayıcı ” açın.

Görev Zamanlayıcı

Görev Zamanlayıcı uygulamasını Windows + R tuşlarına basarak da açabilir ve ardından “ questchd.msc ” yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz .

Görev Zamanlayıcı penceresinde, ekranın sol tarafındaki Görev Zamanlayıcı Kitaplığı’na gidin.

Görev Zamanlayıcı

Kötü amaçlı zamanlanmış görevi, görevler listesinde bulun . Rastgele oluşturulmuş bir adı olabilir (ör. Chrome_Policy, Chrome_Bookmarks, Chrome_Folder) veya şüpheli ya da bilinmeyen bir görev olarak tanımlanabilir. Kötü amaçlı göreve sağ tıklayın ve  menüden “ Sil”i seçin.

AppData\Roaming klasöründe bulunan kötü amaçlı dosyaları silin

Aşağıda gösterildiği gibi Windows aramasında “ Çalıştır ” ifadesini arayın veya Çalıştır uygulamasını açmak için Windows + R tuşlarına basın.

Çalıştır

Uygulamayı çalıştır metin kutusuna ” %AppData% ” yazın ve Tamam’a tıklayın . Windows doğrudan AppData klasörünün içindeki Roaming klasörünü açacaktır.

appdata

AppData\Roaming klasöründe, Default, Chrome32, Energy, Bloom ve Travel gibi adlara sahip bilinmeyen klasörleri arayın ve silin (bilgisayarınızdaki gerçek adın farklı olabileceğini ancak benzer adlandırma kurallarına sahip programları aramanız gerektiğini unutmayın).

AppData\Local klasöründe bulunan kötü amaçlı dosyaları silin

Aşağıda gösterildiği gibi Windows aramasında “ Çalıştır ” ifadesini arayın veya Çalıştır uygulamasını açmak için Windows + R tuşlarına basın.

İlginizi çekebilir  Apple, OLED Ekranları MacBook'a Getirmeli Mi?
Çalıştır

Uygulamayı çalıştır metin kutusuna ” %localappdata% ” yazın ve Tamam’a tıklayın . Windows doğrudan AppData klasörünün içindeki AppData\Local klasörünü açacaktır.

localappdata

AppData\Local dizininde Varsayılan WindowsApp ve ServiceApp klasörlerini arayın ve silin .

Ardından Google klasörünü bulun ve Google > Chrome > Kullanıcı Verileri > Varsayılan (veya Profil) > Uzantılar’a gidin . Uzantılar klasöründeki kötü amaçlı uzantı klasörünü bulun ve silin. Rastgele oluşturulmuş bir adı olabilir veya şüpheli veya bilinmeyen bir uzantı olarak tanımlanabilir.

3.adımı uyguladığınızda eğer probleminiz çözülmediyse diğer adıma geçiniz.

4- Chrome kısayol değişikliği yapılmış olabilir

Kötü amaçlı yazılım, kötü amaçlı dosyaları hedeflemek adına tarayıcınızın kısayollarını ele geçirmiş olabilir. Doğru kısayolun çalıştığına emin olun. Bunu kontrol etmek için lütfen aşağıdaki yönergeyi uygulayın.

Masaüstünüzdeki veya Başlat Menüsünüzdeki Google Chrome kısayoluna sağ tıklayın ve “ Özellikler ”i seçin.

Chrome tarayıcı kısayol

Kısayol sekmesi altında ” Hedef ” alanını arayın . Kısayola eklenen komutların bulunacağı yer burasıdır. Hedef yolu dikkatlice inceleyin ve eklenmiş olabilecek tüm şüpheli görünen metinleri, özellikle de AppData klasörüne başvuran her şeyi kaldırın.
Örneğin, “–load-extension=C:\Users%USERNAME%\AppData\Local\Default” gibi metni kaldırın .
Hedef yalnızca chrome.exe dosya konumunu işaret etmelidir, başka bir şey değil.

Önemli: Eğer yukarıdaki adımların hiç biri problemin çözümü değilse, bunu yapmak bazı verilerinizi kaybettirecek fakat çözüm olabilir. Tarayıcı ayarlarınızı varsayılan değerlerine sıfırlamanız gerekecektir.

5- Tarayıcı ayarlarınızı varsayılan değerlerine sıfırlayın

Bu adımda her tarayıcı için ayrı ayrı anlatım yapmayacağız. Chrome için yaptığımızda diğer tarayıcılar içinde aynı adımlar olacaktır.

Sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve ardından “Ayarlar”a tıklayın.Chrome’u açın ve pencerenin sağ üst köşesindeki menü düğmesine (üç dikey noktayla gösterilir) tıklayın. Açılan açılır menüde “ Ayarlar ”a tıklayın.

“Gelişmiş”e tıklayın.Yapılandırmanıza bağlı olarak Chrome’un “Ayarlar”ı artık yeni bir sekmede veya pencerede görüntülenmelidir. Sol kenar çubuğunda “ Gelişmiş ” bağlantısını tıklayın.

“Sıfırla ve temizle”ye tıklayın.Sol kenar çubuğunda, “Gelişmiş” bölümünün altında ” Sıfırla ve temizle ” seçeneğini tıklayın.

“Ayarları orijinal varsayılanlarına sıfırla” seçeneğini tıklayın.Ana pencerede aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi “ Sıfırla ve temizle ” bölümü görünür. “ Ayarları orijinal varsayılanlarına sıfırla ” seçeneğine tıklayın.

“Ayarları sıfırla”ya tıklayın.Şimdi, sıfırlama işlemine devam etmeniz durumunda varsayılan durumlarına geri yüklenecek olan bileşenlerin ayrıntılarını içeren bir onay iletişim kutusu görüntülenecektir. Geri yükleme işlemini tamamlamak için “ Ayarları sıfırla ” düğmesine tıklayın.

  Total
  0
  Shares
  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Önceki İçerik
  Elon Musk

  Elon Musk, Filistin'e desteği ile dünyada gündem oldu!

  Sonraki İçerik
  LG ekran kararması

  LG TV Ekran kararması problemi ve çözümü

  İlgili İçerikler