Telegram Stories: Telegram’ın Yeni Hikayeler Özelliği ile Tanışın

Telegram’ın sahibi ve kurucusu Pavel Durov’a göre, uygulama Temmuz 2023’te kendi Stories özelliğini kullanıma sunacak. Yayınlanacak olan bu özellik, kullanıcıların belirli bir süre sonra geçerliliği sona erebilecek resimler, videolar, metinler ve diğer medyaları göndermesine olanak tanıyor.

Bu özelliğin artık modası geçse de, Telegram bu özelliğe kendi yorumunu katmayı planlıyor. Bu içeriğimizde yayınlanacak olan yeni özellik hakkında bilmeniz gerekenleri ve Telegram’ın neden Stories’i sunmaya karar verdiğini açıklayacağız. İçerik içerisinde, Stories kelimesi yerine Hikayeler kelimesini kullanacağız.

Telegram Neden Hikayeler Özelliğini Yayınlıyor?

Telegram’ın bunca yıldan sonra neden 2023’te bu özelliği benimsemeyi seçtiğini sorabilirsiniz.

Durov, resmi kanalında yaptığı açıklamada, şirketin bu özelliğin çok yaygın olması nedeniyle başlangıçta bu özelliği benimseme konusunda isteksiz olduğunu söyledi. Ancak, önemli sayıda kullanıcısı bu özelliği talep ediyor ve Telegram’a onu benimsemekten başka çare kalmıyor. Dikkat çekici bir şekilde, Signal’in 2022’de Stories’i tanıtmasının nedeni de buydu.

Telegram Hikayelerinin Farkı Ne Olacak?

Durov, Telegram’daki Hikayeler özelliğinin, aşağıdakiler gibi bir dizi heyecan verici yeni yetenekle diğer uygulamalarda göründüğünden oldukça farklı olacağına söz verdi:

  • Artırılmış gizlilik: Telegram Stories, hikayelerinizin herkese (kişi listenizde olmayan kişiler dahil), yalnızca kişilerinize, seçtiğiniz birkaç kişiye veya yakın arkadaşlarınızın bir listesine gösterilmesine olanak tanıyan dört gizlilik seçeneği sunar. WhatsApp, WhatsApp durum güncellemelerinizi belirli kişilerden gizlemenizi sağlayan benzer bir özelliğe sahiptir.
  • Eklenen altyazılar: Fotoğraf ve video hikayelerinize altyazı ekleyebileceksiniz. Bu, gönderilerinizdeki gerekli bağlam, bağlantılar ve hatta etiketler şeklinde olabilir.
  • Çift kamera desteği: Telegram Stories, hem ön hem de arka kameraların aynı anda çekim yaptığı çift kamera formatında fotoğraf ve video gönderme seçeneğini de içerecek.
  • Süre üzerinde daha fazla kontrol: Telegram Stories ayrıca, Hikayelerinizin ne kadar süreceği konusunda daha hassas kontrol sağlar. Instagram Öne Çıkanlar’a benzer şekilde 6, 12, 24, 48 saat veya hatta sonsuza kadar sürecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
İlginizi çekebilir  LG TV Ekran kararması problemi ve çözümü

Elbette, Durov’un gönderisinde ima ettiği gibi, daha sonra açıklanacak başka işlevler de olabilir. Telegram Stories şu anda son test aşamasında ve Temmuz 2023’te tüm kullanıcılar için kullanıma sunulacak.

Telegram, Kullanıcıların Sözünü Dinlemekte Kararlı

Sosyal medya storylerinin hayranları için, bu özelliğin Telegram’a dahil edilmesi pekala bir hayalin gerçekleşmesi olabilir. Kim bilir belki bu özelliği sevmeyen kullanıcılar, Telegram’ın geliştirmiş olduğu esneklik sayesinde kararlarından vazgeçerler.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Threads Nedir?: Meta'nın Twitter Klonu Threads ile Tanışın

Sonraki İçerik

Threads: Instagram Hesabınızı Silmeden Threads Hesabınızı Silemezsiniz

İlgili İçerikler