Apple, OLED Ekranları MacBook’a Getirmeli Mi?

Apple, MacBook’larında uzun yıllardır LCD paneller kullanıyor. Bununla birlikte, birçok tüketici, rakip Windows dizüstü bilgisayarlarının halihazırda OLED ekranlara sahip olduğunu göz önünde bulundurarak, Apple’ın MacBook’ları için neden OLED teknolojisine geçmediğini merak ediyor. Artı, iPhone’lar, iPhone X’ten beri OLED ekranlara sahip.

İşin iyi tarafı, söylentilere inanılırsa, Apple’ın OLED ekranlara geçişi yakında gerçek olabilir.

Apple, OLED’li Bir MacBook Üzerinde Çalışıyor Mu?

Son zamanlarda, olası bir OLED MacBook’un üzerinde çalışıldığına dair söylentiler ortalıkta dolaşıyor. Bir MacRumors raporuna göre, tanınmış ekran analisti Ross Young, Apple’ın 13,4 inç boyutunda OLED ekrana sahip bir MacBook Air geliştirdiğini ortaya çıkardı. Dizüstü bilgisayarın 2024’te geleceği bildiriliyor ve Young ayrıca MacBook Air’in Apple serisinde OLED teknolojisine sahip ilk dizüstü bilgisayar olacağını belirtti.

Bununla birlikte, The Elec’in bir raporu, Samsung Display’in MacBook Air için OLED panelini geliştireceğini ayrıntılarıyla açıklıyor. Ancak OLED teknolojisini yakında bir MacBook Pro’da görmeyi umuyorsanız, biraz beklemeniz gerekebilir. Ross Young, Twitter’da Apple’ın 14 inç ve 16 inç MacBook Pro’larının 2026’ya kadar OLED ekran almayacağını belirtti.

Young’a göre, bu söylentilere konu olan OLED MacBook Pro modellerini üretmenin 2026’ya kadar gecikmeye neden olabilecek bazı teknik riskleri var.

Apple Neden OLED Ekranları MacBook’a Getirmeli?

OLED ekranları LCD teknolojisiyle karşılaştırdığınızda, ilkinin bazı dikkate değer avantajları vardır. Yeni başlayanlar için, OLED ekranlar daha zengin renklere ve mükemmel siyah seviyelerine sahiptir. Ve Apple’ın üst düzey MacBook Pro modelleri, mini LED tabanlı Liquid Retina XDR ekranlar sunsa da bu departmanlarda bir OLED ekranla boy ölçüşemez.

İlginizi çekebilir  Apple'ın WWDC 2023 Etkinliği Ne Zaman ve Nasıl İzlenir?

Ayrıca OLED’ler, geleneksel LCD panellere kıyasla daha iyi kontrast oranları da sunar ve daha da önemlisi, OLED ekranlar enerji açısından daha verimlidir çünkü tek tek pikseller kullanılmadığında tamamen kapanabilir ve bu da MacBook’ların pil ömrünü daha da artırabilir.

MacBook’lar OLED Teknolojisinden Yararlanacak

MacBook serisi, LCD’ye bağlı kalmaya kıyasla OLED ekranları birleştirmekten büyük fayda sağlayacaktır. Daha zengin renkler, iyileştirilmiş enerji verimliliği ve eşsiz kontrast oranıyla MacBook’lar, OLED ekranlı Windows dizüstü bilgisayarlarla rekabet etmek için daha iyi bir konumda olacaktır.

Umarım söylentiler doğru çıkar ve sonunda Apple’ın süslü Super Retina XDR pazarlama terimini bir MacBook’ta görebiliriz.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

I Was Olayı Nedir? Berk Rip Tepe

Sonraki İçerik

Çizgi Film Karakterine İnanan Genç: My Little Pony Yaşım Ne Demek?

İlgili İçerikler