Doğalgaz faturasını düşürmek için kombi ve petek ipuçları [KESİN ÇÖZÜM]

Doğalgaz

Doğalgaz faturasını düşürmek için etkili yöntemler arasında kombi ve petek unsurları çok büyük önem arz etmektedir. Öyle ki bu iki faktör başlı başına en büyük faktörler arasında yer alır. Faturanız yüksek geliyorsa o zaman bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Soğuklar başladı. Önümüzdeki haftalarda daha sert soğuklar ile karşılaşacağız. Doğal olarak kombi derecesini arttıracaksınız. Bu da yüksek faturaların gelmesi demektir. İşte tamda burada yapmanız gereken bazı yöntemler olacaktır. Dereceyi kısık ayara getirip sağlığınızı etkileyeceğinize, bazı ipuçları ile faturanın yüksek gelmesine müdahale edebilirsiniz.

Doğalgaz faturasını düşürmek için kombi ve peteklerin verimli kullanımı

Sağlığınızı riske atacak tasarruflara gitmektense, mantıklı yollar ile petek ve kombinin verimli çalışmasını sağmanız daha akılcı olacaktır. Kullanmış olduğunuz kombi ve peteklerin kullanımını optimize etmek, faturanızda ciddi düşüşlere olanak tanıyabilir.

Kombi ve peteklerin verimli çalışması için bir çok yöntem bulunmaktadır. Sizler için bunlar arasında ciddi önem arz eden ve alınması gereken önlemleri sıraladık.

  1. Kombi bakımı
  2. Kombi sıcaklık ayarı
  3. Programlanabilir termostat kullanma
  4. Kombiyi gereksiz yere kullanmamak
  5. Odalar arasındaki sıcaklık farkını düşürün
  6. Güneş enerjisinden faydalanın
  7. Petek temizliği
  8. Pencere ve kapı yalıtımı

Kombi bakımı

Kirli filtreler, kombinin daha fazla enerji tüketmesine neden olur. Bu nedenle kombinizin filtrelerini temizlemelisiniz yada değiştirmeniz gerekebilir. Ayrıca bu bakımı düzenli periyotlarda yapmanız gerekir. Aksi durumda daha fazla enerji tüketimine neden olursunuz. Bu da sizin için yüksek fatura demektir.

Kombi sıcaklık ayarı

Kombinizin sıcaklık ayarı önemli bir faktördür. Gereksiz yere yüksek bir derecede çalıştırmamanız lazım. Ve derecesinde sıklıkla oynama yapmamanız gerekiyor. Optimum sıcaklık aralığı 20-23 derece arsında yer alır. Eğer bu sıcaklık yetmiyorsa o zaman kombi veya petek bakımınız gelmiştir.

İlginizi çekebilir  Bitcoin şaşırtmaya devam ediyor! Sırada ne var?

Programlanabilir termostat kullanma

Programlanabilir bir termostat ile ısıyı kontrol altına alabilirsiniz. Göstergedeki sıcaklık size rehber olur. Verimli bir çalışmanın olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Eğer termostat göstergeniz yüksek ise önlem almanız gerekir.

Kombiyi gereksiz yere kullanmamak

Kombiyi gereksiz yere açıp kullanmayınız. Diyelim ki evde uzun süreli olmayacaksınız, o zaman kapatmanız lazım. Kombiyi kapatmak enerji tasarrufu sağlar. Bu da faturanıza pozitif yansır.

Odalar arasındaki sıcaklık farkını düşürün

Isı ihtiyacı fazla olan odalarda petekleri tam olarak açın, diğer odalarda ise düşük ısıya ayarlayın ki dengeli bir ısı dağılımı olsun. Ve bunu da düzenli olarak yapın. Düzenli olması çok önemlidir. Bu alacağınız önlem ile faturanızı düzenlemiş olursunuz.

Güneş enerjisinden faydalanın

Doğalgaz kullanımını düşürmek için doğal enerjilerden faydalanın. Gündüzleri güneş ışığından yararlanarak evinizi doğal olarak ısıtabilirsiniz. Öte yandan perdeleri açarak güneş ışığının içeri girmesine müsaade edin.

Petek temizliği

Petekleriniz hava yapmış olabilir. Veya diğer bakımları gelmiş olabilir. Muhakkak bakımını yapmanız lazım. Unutmayın ki kirli veya hava almayan petekler daha fazla enerji tüketimine neden olur. Bu da faturanıza olumsuz yansır.

Pencere ve kapı yalıtımı

Evet bu maddede çok önemli bir faktördür. Kombi oda sıcaklığınızı korumak için çalışır. Eğer sıcaklık kaybınız olursa, o sıcaklığı korumak için daha fazla enerji tüketir. Bu da yüksek fatura demektir. Bunu önlemek için kapı ve pencerelerinize yalıtım yapın. Isı kaybını önleyin.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik
Binance

ABD, Binance'ten 4 milyar dolar para istedi!

Sonraki İçerik
Çin otoyol lazerler

Çin'de sürücülerin uykuya dalmasını önlemek için lazerler kullanılıyor!

İlgili İçerikler