Apple’ın WWDC 2023’te Duyurmasını Beklediğimiz Her Şey

wwdc2023

WWDC’nin 2023 ayağının 5 Haziran 2023’te yayınlanacağı onaylandı. Etkinlik, son zamanlarda Apple yazılımları ve donanımları için bir fırlatma rampası görevi gördü ve benzer bir trendi bir kez daha izlemesini bekliyoruz.

Yenilenen iOS 16 Kilit Ekranı ve yeniden tasarlanan M2 MacBook Air sayesinde pek çok manşet oluşturan WWDC 2022’deki duyurular, bizi 2023’te neler olacağı konusunda heyecanlandırdı. Burada söylentilere yer verecek ve WWDC 2023’de ne görmeyi beklediğimizi belirteceğiz.

iOS 17 ve iPadOS 17

2022’de iOS 16 ve iPadOS 16 yazılım güncellemeleri, iPhone ve iPad’e önemli değişiklikler getirdi. Apple, iOS 16’da kişiselleştirmeye daha fazla odaklandığını gösterirken, iPadOS 16, Stage Manager ile iPad’de çoklu görevi iyileştirmek ve daha verimli hale getirmek için çalıştı. Ancak bu özellik yükseltmelerinin yanı sıra, birçok kullanıcı yazılım sürümleriyle ilgili kararlılık sorunları bildirdi.

Geçmişte Apple, kullanıcı deneyiminin genel kalitesini iyileştirmeye odaklanan versiyonlar sunarak bu tür güncellemelerin üstesinden geliyordu (iOS 12 en dikkate değer örnektir). iOS 17 ve iPadOS 17’nin de benzer bir rota izlemesini beklerken, Mark Gurman bir tweet’te güncellemelerin “kullanıcıların istediği özellikleri” getirdiğini ima etti:

macOS 14

macOS Big Sur (macOS 11) güncellemesi, 2020’de işletim sistemini görsel olarak elden geçirerek tüm pencerelere yeni bir yarı saydam estetik ekledi ve yeni simgeler getirdi. O zamandan beri, her macOS güncellemesi, Apple’ın sağladığı bilinen üretkenlik deneyimini ve kusursuz işlevselliği geliştirmekle ilgiliydi.

İlginizi çekebilir  Apple, OLED Ekranları MacBook'a Getirmeli Mi?

Geçerli sürüm olan macOS Ventura, FaceTime için Handoff’un yanı sıra Stage Manager ve Continuity Camera gibi göze çarpan özellikler ekledi. Şimdi son ikisi, Apple cihazları arasındaki entegrasyonu daha da güçlendiriyor ve 2023 sürüm yükseltmesiyle bundan daha fazlasını görmeyi bekliyoruz.

Apple, kullanıcı tarafından istenen özellikleri Mac’lere getirmeye karar verirse, daha fazla pencere öğesi oluşturduğunu ve kullanıcıların bunları masaüstü bilgisayarlarının geniş tuvaline sabitlemesine olanak tanıdığını görmeyi umuyoruz.

watchOS 10 ve tvOS 17

Apple’ın sürüm yükseltmelerini görmeyi beklediğimiz son işletim platformları watchOS ve tvOS. macOS gibi 2022 de bu iki platforma karşı nazikti. Kullanıcılar çok fazla aksaklık bildirmedi ve Apple sürekli olarak özellikler ekleyerek kullanıcı deneyimini iyileştirdi.

tvOS’a en son eklenen özellik, bir video dizisindeki yanıp sönen ışıkları kısabilen ve kullanıcıların ani parlaklık dalgalanmalarıyla başa çıkmasına yardımcı olan bir özelliktir. Platform, tvOS 16.2 piyasaya sürüldüğünde Apple Music Sing’in tanıtımına da tanık oldu. Apple’ın tvOS 17 ile bunun gibi daha fazla benzersiz özellik ekleyeceğini umuyoruz.

Apple, 2022’de watchOS 9 ile kullanıcılara daha fazla kondisyon istatistikleri sağladı ve ara noktalar gibi yürüyüş dostu özellikler sundu. Ayrıca, spor deneyimlerinin zirvesiyle mücadele eden bireylere yönelik bir giyilebilir cihaz olan Apple Watch Ultra’yı da piyasaya sürdü. watchOS 10 için, Apple’ın kondisyon istatistikleri okumalarını daha fazla geliştirmesini ve Uyku Vakti Modu etkinken pencereyle sınırlamayarak uyku takibini iyileştirmesini umuyoruz.

Apple VR Başlığı

Uzun süredir söylentilere konu olan Apple VR kulaklığı, ilgilenen müşterilerini karanlıkta bırakmasına rağmen çok dikkat çeken bir ürün. Diğer Apple ürünleriyle ideal bir şekilde bütünleşecek olan donanımı hakkında birçok rapor olsa da, cihaz ve işlevselliği hakkında hala bilinmeyen çok şey var.

Bununla birlikte, geliştiriciler için teknik oturumların yanı sıra WWDC 2023’teki bir açıklama, Apple’ın bu cihazın taşıdığı söylenen 3000 dolarlık ağır fiyat etiketini haklı çıkarmasına yardımcı olabilecek bazı harika kullanım durumlarının önünü açabilir.

İlginizi çekebilir  Threads Nedir?: Meta'nın Twitter Klonu Threads ile Tanışın

Mac Pro ve 15 İnç MacBook Air

Apple silikon işlemcileri piyasaya sürüldüğünden ve sunulan performansla herkesi şok ettiğinden, çoğu kişi güncellenmiş bir Mac Pro görmeyi dört gözle bekliyordu. Cihazın daha büyük form faktörü, Apple’ın içine çok fazla güç sığdırabileceği anlamına gelir. Mac Studio, bize Apple’ın fazladan alanla neler başarabileceğine dair bir fikir verdi ve Mac Pro’nun bunu bir adım daha ileri götürmesini bekliyoruz.

WWDC 2023’te görmeyi beklediğimiz bir diğer Apple silikon destekli cihaz, M3 işlemciye bile sahip olabilecek, yoğun söylentilere sahip 15 inç MacBook Air. Herkesin MacBook Pro’ya ihtiyacı yoktur, ancak birçoğu daha büyük bir ekrandan yararlanabilir.

Şu anda tek geniş ekran seçeneği 16 inç MacBook Pro. Bu nedenle, bu 15 inçlik varyant, Apple’ın serisine mükemmel bir şekilde uyacak ve cihazlarından daha fazlasını isteyenler için uygun bir seçenek sunacak.

WWDC 2023, Yazılımın Yanında Yeni Donanımlar Sunabilir

Özünde, WWDC her zaman yazılım öncelikli bir etkinliktir ve öyle kalacaktır, ancak açılış konuşması sırasında donanım lansmanlarını görmek artık şaşırtıcı değil. 2023’ün ilk büyük Apple etkinliği olduğu için etkinliği takip etmeye değer olduğunu düşünüyoruz ve ayrıca en son cihazlar ve gelecek yazılım yükseltmeleri hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacak bir etkinlik olacağını söylüyoruz.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Önceden Yüklenmiş Apple Watch Uygulamalarını Silme

Sonraki İçerik

I Was Olayı Nedir? Berk Rip Tepe

İlgili İçerikler